VANOS BMW - Co to je VANOS?

BMW single VANOS, BMW double VANOS. Slyšíme to furt, ale co to je VANOS BMW? ✳️


VANOS je zkratka označující technologii proměnného časování ventilů automobilky BMW. Rozvody s variabilním časováním se používají pro zlepšení výměny náplně válce pístového spalovacího motoru. Variabilní časování zvyšuje nejen výkon a točivý moment, ale hlavně vyrovnává průběh točivého momentu, takže jeho výši můžeme využít ve větším rozsahu otáček.


BMW VANOS - Základní funkce

První generace, nazývaná Single VANOS, byla představena v roce 1992 a to v šestiválcovém R6 motoru M50, kde byl vačkový hřídel sacích ventilů natáčen skokově o 60stupňů. Při volnoběhu byly sací ventily opožděny, při zvýšení otáček dala řídící jednotka signál a solenoid umožnil tlaku oleje natočit vačkový hřídel o 60 stupňů proti jeho pohybu rotace, poté okolo 5000 otáček za minutu dala jednotka opět signál a vačkový hřídel se otočil zpět na výchozí pozici.

Druhá generace, zvaná Double VANOS, byla představena v roce 1996 opět v šestiválcovém motoru, ale tentokrát v divize M GmbH s označením S50B32, a to v tehdejší modernizované E36 M3. Vačkový hřídel sacích ventilů byl zde ovšem natáčen plynule a to v celém spektru otáček o 60 stupňů a hřídel výfukových ventilů o 38 stupňů. Velmi vysoký tlak oleje je potřebný pro systém Double VANOS a to z důvodu neustálého rychlého a přesného přenastavování natočení vačkového hřídele. Řídící jednotka používá pro různé jízdní režimy různé mapy chování systému, například pomáhá katalyzátoru dostat se na provozní teplotu při studeném motoru. Recirkulace výfukových zplodin je také zdokonalena díky natáčení vačkového hřídele výfukových ventilů. Recirkulace je při volnoběžných otáčkách nastavena na minimum, aby byl volnoběh co možná nejhladší.Při středních otáčkách a nízké zátěži systém přenastaví vačkový hřídel na nejvyšší možnou úroveň recirkulace pro velkou úsporu paliva, a při plné zátěži je recirkulace zase přenastavena na nejnižší úroveň pro co možná nejlepší naplnění spalovacího prostoru kyslíkem.

vanos

 

Zájímá vás: Kolik stojí opravit VANOS BMW?

Nahlédněte do naší nabídky!

Opravná sada single VANOS BMW M52 M50TU

Opravná sada double VANOS BMW M54 M52TU


BAWODEAL ROZUMÍME BAWORŠTINĚ