Návod: Jak vyměnit vzduchový filtr BMW E60/61

V tomto návodu Vám ukážeme, jak vyměnit vzduchový filtr na voze BMW řady 5 E60/E61 ✳️ Návod je pro benzinové verze
 


Požadované nářadí: ořech 10mm, plochý šroubovák, torx 20

Časová náročnost:  15 minut

Obtížnost:  ◻ ◻ Vzduchový filtr je skládaný papírový prvek umístěný uvnitř plastové krabice. Papír je navržen tak, aby byl porézní, aby usnadnil proudění vzduchu, ale zabraňoval vnikání prachových částic a písku do sacích otvorů motoru. Časem a v závislosti na místních podmínkách se filtrační vložka ucpe a může nakonec zpomalit nebo dokonce úplně zastavit vstup dostatečného množství vzduchu do motoru. Pokud je přívod vzduchu omezen, spotřeba paliva a účinnost motoru je snížena. Omezení může dosáhnout bodu, kdy motor vůbec neběží. V tomto článku projdu kroky spojené s výměnou vzduchového filtru na BMW E60/E61.


Vzduchový filtr vyměňujte jednou ročně nebo častěji, pokud jezdíte v prašném prostředí. Doporučujeme zkontrolovat vzduchový filtr při každé výměně motorového oleje, za předpokladu, že olej měníte každých 8000 - 10000 km. Je snadné jej vyjmout a zkontrolovat a jeho včasná výměna vám pomůže udržet maximální spotřebu paliva.


1. Vložka vzduchového filtru je umístěna uvnitř boxu (zelená šipka) na levé řidičovo straně přední části motorového prostoru u 6- a 8 válcových modelů E60 s normálním sáním. U přeplňovaných 6 válcových modelů je pouzdto filtru sání vzduchu umístěna na horní straně sacího potrubí.

2. 6 válcový motor bez turba: Na levé straně v boxu odepněte spony krytu vzduchového boxu (zelené šipky).

 

3. 6 válcový motor bez turba: Po odepnutí spon otevřete víko a vyjměte vložku vzduchového filtru.

 

4. 6 válcový motor bez turba: Vyjměte vložku vzduchového filtru z boxu nasávaného vzduchu a vyměňte ji za novou.

5. 6 válcový motor bez turba: Před instalací nové vložky vzduchového filtru se ujistěte, že jste odstranili veškeré nečistoty z pouzdra vzduchového filtru.

 

6. 6válcový motor s turbodmychadlem: Pomocí plochého šroubováku uvolněte spony víka vzduchového filtru (zelené šipky).

7. 6 válcový motor s turbem: Vyjměte vložku vzduchového filtru ze skříně. Před instalací nového vzduchového filtru nezapomeňte vyčistit všechny nečistoty z krytu vzduchového filtru. Vložte nový filtr a znovu nasaďte víko.

 

8. 8 válcový motor: Po obvodu skříně nasávaného vzduchu odepněte spony víka vzduchovéh boxu (zelené šipky). Jakmile jsou spony odepnuty, otevřete víko a vyjměte vložku vzduchového filtru.


9. 8 válcový motor: Vyjměte vzduchový filtr z boxu. Před instalací nové vložky vzduchového filtru nezapomeňte vyčistit všechny nečistoty z pouzdra vzduchového filtru. 
 
  
 
 
Právě jste dokázali sami vyměnit vzduchový filtr - GRATULUJEME!

Zajímá vás jak vyměnit vzduchový filtr? Návod: Jak vyměnit kabinový filtr BMW E60/61

Zajímá vás jak demontovat zadní světla? Návod: Jak demontovat zadní světla BMW E60
 

Mějte na paměti, že když byl váš vůz předtím servisován, mohly být díly nahrazeny upevňovacími prvky jiné velikosti, které byly použity při výměně. Velikosti matic a šroubů, které dodáváme, se mohou lišit od toho, co máte, takže buďte připraveni na různé velikosti klíčů.

Při práci na vozidle chraňte své oči, ruce a tělo před tekutinami, prachem a nečistotami. Pokud pracujete s elektrickým systémem, před zahájením odpojte baterii. Tekutiny vždy zachyťte do vhodných nádob a veškerý tekutý odpad řádně zlikvidujte. Recyklujte díly, obaly a kapaliny, pokud je to možné. Nikdy nepracujte na svém vozidle, pokud máte pocit, že úkol přesahuje vaše schopnosti. Naše vozidlo se může mírně lišit od vašeho, protože modely se mění a vyvíjejí. Máte dotazy nebo chcete článek doplnit? Dejte nám vědět a sdílejte své informace, abyste pomohli ostatním uživatelům.