BMW logo, historie znaku

Jaká je historie BMW loga?  ✳️

Je to vrtule nebo ne? Ikonické logo BMW je žhavým diskusním tématem po celá desetiletí. A to vše kvůli reklamnímu triku. Logo BMW je jednou z nejuznávanějších firemních značek po celém světě. Projdeme si počátky návrhu loga, historii, co logo znamená, kdy bylo poprvé použito a zároveň zboříme všechny mýty.


"Mnoho lidí věří, že logo BMW je stylizovaná vrtule. Pravda je ale trochu jiná."

Fred Jakobs,

Fred Jakobs,
Archive Director, BMW Group Classic

Historie názvu BMW – Bayerische Motoren Werke nebo Bavarian Motor Works – sahá až do roku 1917. BMW vzniklo přejmenováním výrobce leteckých motorů Rapp Motorenwerke se sídlem v Mnichově, hlavním městě spolkové země Bavorsko v jižním Německu. Přestože se název společnosti změnil, technické vybavení, majetek a pracovní síla zpočátku zůstaly stejné.

Když bylo jméno BMW poprvé zapsáno do obchodního rejstříku v červenci 1917, neexistovalo žádné logo společnosti. Podobně první reklama ze stejného měsíce také postrádala jakýkoli symbol nebo znak BMW. Vedle leteckých motorů se však společnost vyznačovala budoucí plánovanou produktovou řadou: Motory pro automobily, zemědělství a lodě.

„V začátcích nebylo logo a jeho význam v žádném případě tak známé veřejnosti jako dnes. Mnoho lidí věří, že logo BMW je stylizovaná vrtule. Pravda je ale trochu jiná,“ vysvětluje Fred Jakobs.

detail_znak_zadní

BMW vzešlo z firmy Rapp Motorenwerke GmbH (1913-1917). To lze také vidět na prvním logu BMW z října 1917, které pokračovalo v Rappově tradici mít kolem loga společnosti černý kroužek s názvem společnosti.


Co znamená logo BMW?

Prvním klíčem k významu loga BMW jsou jeho barvy: bílá a modrá jsou barvy spolkové země Bavorsko v Německu, která je domovem BMW.  

Jaká je historie BMW loga?

Hlavním předmětem podnikání byla výroba a údržba leteckých motorů pro německé letectvo. V roce 1917 BMW koupila společnost leteckých motorů RAPP, která zahrnovala všechny jejich obchodní segmenty. BMW chtělo, aby jejich nové logo ukazovalo linii RAPP úpravou jejich stávajícího loga. Původní logo RAPP představovalo koně uvnitř kruhu. BMW odstranilo koně a nahradilo jej modrobílým kostkovaným vzorem, které by odráželo oficiální bavorské barvy, jak jsou vidět na bavorské vlajce. To se hodí, protože BMW znamená „Bavorský motorový závod“. Písmena BMW nahradila písmena RAPP uvnitř kruhu v podobném uspořádání v horní části loga.

Logo BMW meaning Bavarian Motor Works

Vlevo: Logo, kterým se BMW prezentovalo na autosalonu v Berlíně v roce 1924.
Vpravo: V prvních letech vyrábělo BMW motory pro: letadla, automobily, zemědělská zařízení a lodě.

 

Je modrobílá vrtule mýtus?

Mnoho lidí i dnes stále věří, že logo BMW z roku 1929 zobrazujerotující bílou vrtuli s modrou oblohou za ní. Jak to?  Mýtus o vrtuli BMW vznikl asi pár let po prvním firemním logu. Letecký časopis byl vydaný v roce 1929, více než 10 let poté, co vzniklo ikonické logo BMW. Reklama se snažila propagovat letecký motor, který BMW stavělo v licenci společnosti Pratt & Whitney.  Jednalo se pouze o chytrý marketingový tah, nic vic. Interpretace vrtule velmi dobře zapadala do reklamní image mladé společnosti, protože podtrhla kořeny společnosti a její odborné znalosti v oblasti konstrukce letadel. Letecký časopis uváděl fotografii hornoplošníku s logem BMW s rotující vrtulí. Neodráží však skutečný původ designu loga BMW.

BMW sign meaning What does the BMW symbol mean? BMW logo Propeller What does the BMW logo mean?
Od této publikace BMW z roku 1929 přetrvává mýtus, že logo BMW je vrtule.

Příběh loga BMW je tedy založen na legendě – legendě, která žije dodnes. 

 „Po dlouhou dobu se BMW jen málo snažilo napravit mýtus, že logo BMW je vrtule,“ vysvětluje Fred Jakobs z BMW Group Classic. Držet se tedy historky, že znakem BMW je vrtule, by podle odborníka nebylo úplně špatné.  Není však striktně pravda, že v logu společnosti BMW je vrtule.  Neustálé opakování udělalo z tohoto vysvětlení samo se šířící městský mýtus.  „Tato interpretace je běžná již 90 let, takže mezitím získala určité opodstatnění,“ vysvětluje Jakobs.


Kdy bylo logo BMW poprvé použito v tisku?

První písemný dokument s logem BMW přišel pět let před použitím na vozidle  „Bayern-Flugmotor“ v roce 1918 . V příručce k leteckému motoru BMW.


Kdy bylo logo BMW poprvé použito na autě?


BMW 3/15 bylo nejen prvním vozem BMW s ikonickým logem BMW, bylo to také první BMW všech dob v roce 1927. Spolu s ikonickým modrobílým logem BMW jsou ikonické mřížky - ledvinky - klíčovou součástí značky BMW a uznání dodnes. Je jasné, že design vozidel BMW se v průběhu let dramaticky změnil, ale logo se změnilo jen nenápadně. Změny loga BMW zachycují ducha doby, ve které byla vozidla vyrobena. Níže uvedený obrázek ukazuje vývoj ikonického loga BMW v průběhu let.

 

bmw logo history origin myths 

Vývoj log 1913 až 2022

Zdroj bmw.com